Ceny energii rosną, a także nasza świadomość ekologiczna. Te czynniki sprawiają, że szukamy alternatywnych metod pozyskiwania energii. W Polsce najbardziej popularne są mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale w najbliższych latach może również wzrosnąć liczba przydomowych wiatraków. Czy warto, mając własne źródło pozyskiwania prądu, zainwestować w magazyn energii?

Magazyny energii – co to takiego?

Magazyn energii to urządzenie, które pozwala na gromadzenie nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej. W ten sposób można ją wykorzystać w późniejszym czasie, gdy np. instalacja fotowoltaiczna czy wiatrowa nie generuje prądu. 

Warto wiedzieć, że magazyny energii współpracują również z siecią energetyczną i niektóre modele mogą służyć jako magazyn pobranej wcześniej energii z sieci (np. w miejscach, w których często są przerwy w dostawach prądu). 

Korzyści z posiadania magazynu energii

Przede wszystkim to oszczędność. Magazyny energii pozwalają na wykorzystanie „własnej” energii, która została zgromadzona w czasie niższego zapotrzebowania albo niższych cen za prąd. To pozwala na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. W przypadku fotowoltaiki to najbardziej skuteczny sposób na zwiększanie autokonsumpcji: czyli zużywania wyprodukowanej energii na własne potrzeby, a nie przekazywania jej do sieci. 

Magazyny sprzyjają niezależności energetycznej i przez to zwiększają bezpieczeństwo energetyczne gospodarstwa domowego. W przypadku awarii sieci, magazyn może zapewnić zasilanie najważniejszych urządzeń.

To rozwiązanie wymieniane jest również przez specjalistów jako skuteczny sposób na stabilizację sieci. W godzinach nadprodukcji energii z fotowoltaiki coraz częściej dochodzi do przeciążeń sieci energetycznych. Magazyny wspomagają rozwój nowoczesnej, odpornej na zakłócenia i elastycznej sieci energetycznej.

Nie bez znaczenia jest również działanie na rzecz ekologii: magazyny pozwalają efektywnie wykorzystywać „zieloną” energię, a nie produkowaną ze spalania paliw kopalnych. 

Rodzaje magazynów energii

Dostępnych jest wiele rodzajów magazynów energii, które różnią się technologią, pojemnością, przeznaczeniem czy ceną. Do najpopularniejszych należą magazyny litowo-jonowe, które odznaczają się wysoką sprawnością, długą żywotnością i szybkim czasem ładowania i rozładowania. Są stosowane zarówno w domach, jak i w przemyśle.

Magazyny kwasowo-ołowiowe są stopniowo wycofywane ze względu na niską żywotność. Ich zaletą jest jednak niska cena. W dużych instalacjach przemysłowych stosuje się tzw. magazyny przepływowe, które mają dużą pojemność i podobnie długą żywotność.

Więcej na temat nowoczesnych rozwiązań energetycznych przeczytasz na stronie: https://linkzpu.pl 

Czy warto zainwestować w magazyn energii?

Zakup magazynu energii jest wart rozważenia, jeśli posiadamy własną mikroinstalację lub nosimy się z zamiarem jej rozbudowania i zwiększenia niezależności energetycznej naszego domu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to technologia tania — mimo to, przy dobrze dopasowanym magazynie do wielkości instalacji i zapotrzebowania na prąd gospodarstwa domowego, zwrot z inwestycji powinien nastąpić maksymalnie do 10 lat, a już wcześniej można cieszyć się innymi zaletami tego urządzenia.