Szkoda komunikacyjna to zdarzenie, które może przytrafić się każdemu z nas, jednak w codziennym życiu mało kto jest na nią przygotowany. Ze szkodą komunikacyjną wiąże się szereg formalności, między innymi zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela. Ale czy wiesz jak to zrobić? Zapraszamy do naszego poradnika, z którego dowiesz się, w jaki sposób zgłosić szkodę komunikacyjną.

Ubezpieczenie OC – co musisz o nim wiedzieć?

Bardzo ważnym aspektem ubezpieczenia OC jest fakt, że jest ono przypisane do samochodu, a nie do osoby. Oznacza to, że w razie szkody, odszkodowanie zostanie zrealizowane z polisy pojazdu, niezależnie od tego, przez kogo był on prowadzony. Należy więc mieć świadomość, że gdy pożyczamy komuś nasz samochód i osoba ta spowoduje zdarzenie drogowe, odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy naszego auta, a nie kierowcy, który nim kierował. Jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że w takiej sytuacji to właściciel pojazdu traci zniżki OC, jeśli nie posiadał on ochrony zniżek. 

Kto może otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy?

Jeśli chodzi o szkodę osobową, na odszkodowanie z OC sprawcy może liczyć zarówno poszkodowany kierowca, jak i pasażerowie, którzy znajdują się w jego aucie, a także piesi, czy rowerzyści, którzy ucierpieli wskutek zdarzenia. Odszkodowanie to ma za zadanie zadośćuczynić doznany ból, a także zrekompensować związane z tym koszty, czyli w szczególności koszty leczenia, rehabilitacji, dojazdów i strat finansowych. W przypadku śmierci poszkodowanych, odszkodowanie z polisy OC zostaje wypłacone najbliższym, a może ono dotyczyć zwrotu kosztów pogrzebu, zadośćuczynienia za stratę, czy dodatkowego odszkodowania, jeśli śmierć członka rodziny pogorszyła ich sytuację majątkową.

Natomiast mając na uwadze szkodę rzeczową, mówimy o kwocie szkody samochodu. W sytuacji uszkodzenia samochodu wypłacone zostaje odszkodowanie pokrywające koszty naprawy auta, natomiast w momencie gdy następuje szkoda całkowita, a samochód staje się wrakiem, wówczas poszkodowany otrzyma kwotę będącą różnicą między wartością pojazdu a wartością wraku. W ramach szkody rzeczowej poszkodowany ma również prawo do zwrotu kosztu holowania do warsztatu, zwrotu kosztu wypożyczenia samochodu zastępczego, a także zwrotu kosztu rzeczy znajdujących się w samochodzie podczas zdarzenia.

Jak zgłosić szkodę komunikacyjną?

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej jest bardzo proste – można tego dokonać telefonicznie, listownie, za pomocą e-maila lub formularza na stronie internetowej. Do tego celu należy przygotować informacje takie jak:

  • data i miejsce zdarzenia,
  • dane wszystkich uczestników zdarzenia – imię, nazwisko, PESEL, numer prawa jazdy, informacje kontaktowe,
  • dane świadków zdarzenia, jeśli występują,
  • dane pojazdów – model i marka, numer rejestracyjny, numer VIN,
  • dane polisy sprawcy – numer ubezpieczenia OC i nazwa towarzystwa, z którym została zawarta umowa,
  • opis okoliczności zdarzenia sporządzony przez strony lub notatka policyjna,
  • dokumentacja fotograficzna – w zależności od konkretnych wytycznych, należy sfotografować m.in. przód i tył pojazdu z obu stron, miejsce szkody, miejsce zdarzenia,
  • dodatkowe dokumenty – np. dokumentacja medyczna w przypadku poszkodowanych.

Należy pamiętać, że obowiązek zgłoszenia szkody ma osoba poszkodowana.

Decyzja o wypłacie odszkodowania

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 7 dni na poinformowanie poszkodowanego o zarejestrowaniu szkody, a także 30 dni na wypłatę odszkodowania od momentu zgłoszenia szkody. W wyjątkowych i zawiłych przypadkach, okres wypłaty może się wydłużyć do maksymalnie 90 dni. 

Przeczytaj także: https://grupakocpol.pl/blog/ile-masz-czasu-na-zgloszenie-szkody-z-oc-sprawcy/