Klimatyzator to urządzenie, które niewątpliwie ułatwia codzienne funkcjonowanie, szczególnie latem, gdy upały mogą być bardzo dotkliwe. Nie od dziś wiadomo, że aby klimatyzacja służyła przez długie lata, należy o nią dbać poprzez regularne serwisy i naprawy. Co jednak w sytuacji, gdy potrzeby serwisowe są coraz większe? Jak rozpoznać, że już czas na wymianę klimatyzatora?

Żywotność klimatyzatorów

Żywotność klimatyzatorów może się różnić w zależności od modelu, marki i producenta urządzenia, jednak uśredniając, wynosi ona od 10 do 15 lat. Jednakże należy pamiętać, że sama deklaracja producenta to nie wszystko, gdyż aby cieszyć się jak najdłużej sprawnym klimatyzatorem, trzeba o niego należycie dbać. Regularne czyszczenie filtrów powietrza, serwisowanie i naprawianie bieżących usterek to klucz do cieszenie się sprawnym urządzeniem jak najdłużej. Mimo wszystko, na każde urządzenie przychodzi kiedyś czas. Jak więc rozpoznać, że to najwyższa pora na wymianę klimatyzatora?

Oznaki, że czas na wymianę klimatyzatora

Aby ocenić, czy to już czas na wymianę klimatyzatora, powinniśmy zacząć od wieku urządzenia. Starsze urządzenia, co najmniej 10-o letnie mogą być przestarzałe, w porównaniu do obecnie dostępnych urządzeń na rynku. Starsze klimatyzatory często zużywają więcej energii, co przekłada się na wysokie rachunki za prąd. Posiadanie wiekowego urządzenia może również wiązać się z pogorszeniem się jego wydajności – być może klimatyzator nie chłodzi już tak efektywnie jak kiedyś, a liczne konserwacje nie są w stanie przywrócić jego pierwotnej wydajności. W takiej sytuacji rozważenie zakupu nowego klimatyzatora może przełożyć się pozytywnie zarówno na finanse, jak i na ekologię. Zmiana przestarzałego urządzenia może również wiązać się również z odkryciem nowszych technologii, jak na przykład dodatkowe funkcje grzania, czy sterowanie przez smartfona.

Kolejnym aspektem wpływającym na potrzebę wymiany klimatyzatora są częste awarie i wysokie koszty napraw. Jeśli Twoje urządzenie dość często się psuje, a rachunki za serwisowanie są wysokie, warto zastanowić się, czy utrzymywanie wiekowego klimatyzatora ma jeszcze sens. W takiej sytuacji zainwestowanie w nowe urządzenie nie tylko odciąży finansowo, ale także zniweluje frustracje płynące z ciągłych awarii klimatyzacji i niemożności jej użytkowania. 

Dobrą sytuacją do rozważenia wymiany klimatyzacji jest remont domu czy mieszkania. Coraz częściej Polacy zaczynają stawiać na otwarte przestrzenie, więc przy remontach burzą ściany między pomieszczeniami, na przykład łącząc ze sobą kuchnię i salon. W takiej sytuacji może okazać się, że powierzchnia do ochłodzenia staje się znacznie większa, a dotychczasowy klimatyzator zbyt słaby, więc siłą rzeczy potrzebujemy nowego urządzenia. Generalny remont to także moment, w którym wymieniamy dużą ilość sprzętów, gdyż chcemy stworzyć nowe, świeże otoczenie, dlatego też to świetna okazja do zakupu nowego klimatyzatora. 

Wymiana klimatyzacji – co zrobić ze starym urządzeniem? 

Założenie nowego klimatyzatora to jedno, ale co zrobić ze starym urządzeniem? Jeśli klimatyzacja nadal jest sprawna, a wymieniliśmy ją, na przykład tylko przez wzgląd na zmianę naszych preferencji, wówczas można ją sprzedać na rynku wtórnym – lokalnie lub przez internet. 

Natomiast w sytuacji, gdy pozbywamy się niesprawnego lub przestarzałego urządzenia, taki klimatyzator należy zutylizować. W tym celu należy skontaktować się zlokalizować lokalne punkty recyklingowe. Pod żadnym pozorem nie wolno pozbywać się klimatyzatora poprzez wyrzucenie go do tzw. “śmieci ogólnych”, gdyż zawierają one różne materiały, takie jak metale i substancje chłodzące, które mogą być szkodliwe dla środowiska, jeśli są nieodpowiednio usuwane. 

Źródło: Termopol Ice – Twój doradca w zakresie klimatyzacji i chłodnictwa przemysłowego.