W zleceniu transportu międzynarodowego liczy się staranność i precyzyjna organizacja wszystkich procesów. Nie można ograniczyć się jedynie do wyboru firmy spedycyjnej i pozostawić pozostałe czynności w jego rękach. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, który pomoże zrealizować zlecenie transportu międzynarodowe w 3 krokach. Zaczynamy!

1. Planowanie i dokładna analiza

W pierwszym kroku przedsiębiorca powinien przeanalizować potrzeby związane z przesyłem transportu na trasie międzynarodowej. Mowa o takich kwestiach jak:

  • rodzaj transportowanego towaru;

  • przewidywany typ środka transportu;

  • warunki przechowywania i maksymalny czas obecności w strefie załadunkowej;

  • planowany czas dostawy.

Powyższe kwestie determinują kolejne kroki. Przedsiębiorca ma możliwość zdecydowania się na jeden z 4 rodzajów transportu – lądowy, kolejowy, morski i lotniczy. Liczy się nie tylko czas realizacji przewozu, ale też zoptymalizowanie kosztów i zapewnienie idealnych warunków dla produktów. Wszystkie te kroki powinny zostać wykonane, zanim sięgniesz po usługi spedycyjne którejkolwiek z firm.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://logit.com.pl/transport-miedzynarodowy/

2. Zlecenie spedycji i przygotowanie dokumentacji

To drugi z omawianych etapów, które należy wykonać. Konieczny jest wybór firmy spedycyjnej, która zajmie się organizacją transportu. Spedytorzy są odpowiedzialni za następujące sprawy:

  • wybór przewoźnika (lub kilku przewoźników w transporcie kombinowanym);

  • zarządzanie formalnościami celno-prawnymi;

  • wykonanie dokumentacji;

  • koordynację przewozu i reagowanie na nieprzewidziane sytuacje.

Spedytorem nie może być po prostu firma realizująca takie usługi. Kluczowe jest doświadczenie, sieć kontaktów międzynarodowych i narzędzia możliwe do przeprowadzenia całego procesu. Po stronie przedsiębiorcy konieczne jest przygotowanie części dokumentów. Spedytor ma obowiązek zająć się dokumentacją celno-skarbową, jednak to przedsiębiorca musi przygotować faktury potwierdzające zawartość przesyłki. Na tej podstawie spedytor może zrealizować list przewozowy i kolejne papiery.

3. Realizacja i monitorowanie

Gdy wszystkie formalności są już zrealizowane pora na przeprowadzenie fizycznego transportu. W pierwszej kolejności przedsiębiorca nadający towar powinien przygotować go w formie odpowiedniej do transportu. To on odpowiada za jakość zabezpieczenia i stan w momencie załadunku, co przekłada się na zachowanie nienaruszonego stanu przez cały czas przewozu. Kolejne kroki to monitorowanie przesyłki na całej trasie. Dzięki temu można mieć pewność, że towar dotarł w wyznaczone miejsce przewidzianą trasą i w odpowiednim czasie.

Postaw na doświadczonego spedytora

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i najwyższej jakości transportu ma wybór profesjonalnej firmy realizującej transport międzynarodowy. Patrz na poziom doświadczenia, referencje, dotychczasowe realizacje oraz sieć kontaktów. Na tej podstawie łatwiej będzie Ci wybrać profesjonalną firmę, która zajmie się realizacją Twojego zlecenia międzynarodowego. Zyskasz pewność najwyższej jakości i zadowolenia odbiorcy z przesłanego towaru.