Przewóz towarów w kontrolowanej temperaturze jest powszechnym elementem branży transportowej, pozwalającym na dostarczanie maksymalnie świeżych produktów nawet w drugiego końca Europy. Czym tak właściwie jest, na czym polega i kiedy warto na niego postawić? Zapraszamy do lektury!

Transport chłodniami – specyfika

Transport chłodniczy to specjalistyczna gałąź branży TSL, koncentrująca się na przewozie towarów wymagających określonych warunków temperaturowych. Mowa tu przede wszystkim o produktach spożywczych, w tym mięsie, rybach, owocach i warzywach czy lekach. Do wykonywania drogowego transportu chłodniczego wykorzystuje się pojazdy z dedykowaną zabudową. Może to więc być bus z zabudową chłodniczą, ciężarówka (tzw. solówka) lub ciągnik siodłowy z naczepą. W przypadku transportu chłodniczego wykorzystuje się dwa rodzaje zabudów – izoterma oraz chłodnia. Izoterma jest wykorzystywana na krótszych trasach, natomiast chłodnia, wyposażona w specjalny agregat, na dłuższych.

Naczepy typu chłodnia mogą transportować szersze spektrum ładunków. Większość wykorzystywanych przez firmy przewozowe modeli pozwala na utrzymanie kontrolowanej temperatury z zakresu od -25° C do 25° C. W przypadku zabudowy izotermicznej nie mamy możliwości kontrolowania temperatury.

Transport chłodniczy międzynarodowy – świeżość produktów importowanych nawet z drugiego końca Europy

Transport chłodniczy pozwala na przewożenie ładunków do miejsca przeznaczenia w nienaruszonym stanie, zachowując przy tym ich właściwości i świeżość. Właśnie dzięki tej gałęzi branży TSL możemy cieszyć się w sklepach pomarańczami z Hiszpanii, rybami z Norwegii czy innymi produktami spożywczymi. Międzynarodowy transport chłodniczy stanowi kluczowy element w łańcuchu dostaw, umożliwiający handel świeżymi produktami na globalną skalę.

Warto jednak wiedzieć, że wyspecjalizowana firma transportowa, trudniąca się transportowaniem ładunków chłodniczych, powinna zadbać o odpowiednie zaplanowanie trasy, sprawność floty transportowej i utrzymanie odpowiedniej, zalecanej przez producenta danego produktu, temperatury. Współczesny międzynarodowy transport chłodniczy gwarantuje, że niezależnie od miejsca pochodzenia, produkty na naszych stołach są zawsze świeże i pełne smaku.

Transport chłodnią do 3,5 t – kiedy warto postawić na takie rozwiązanie?

Transport chłodniczy samochodami dostawczymi o masie całkowitej do 3,5 tony jest szczególnie doceniany w przypadku przewożenia produktów medycznych. Tego rodzaju pojazdy wykorzystywane są m.in. do obsługi transportu leków pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że na takie rozwiązanie nie warto postawić także w innych przypadkach. Transport busami jest znacznie szybszy, niż w przypadku samochodów ciężarowych. Przypomnijmy, że kierowcy tego typu pojazdów nie muszą przestrzegać aż tak restrykcyjnych limitów prędkości, jak ma to miejsce w przypadku ciężarówek. Oznacza to, że bus znacznie szybciej pokona trasę np. 1000 km, niż zestaw czy solówka. Z racji niższego spalania, jest to także o wiele bardziej opłacalna forma transportu ładunków o niskiej masie.

Jeśli szukasz ekspresowego transportu w kontrolowanej temperaturze, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy przewozowej Jupiter. Szczegółowe informacje znajdziesz pod tym linkiem: https://jupiter-transport.pl/.