Zrównoważony rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to przyszłość naszego kraju. Transformacja energetyczna polskich przedsiębiorstw to dla sektora przedsiębiorstw nie tylko sposób na minimalizację negatywnego wpływu na środowisko, ale także odpowiedź na rosnące ceny energii. Warto wybrać zieloną energię, zwłaszcza, że inwestycje w systemy fotowoltaiczne wspierane są ze środków publicznych. Jakie dotacje na fotowoltaikę oraz inne odnawialne źródła energii mogą otrzymać przedsiębiorcy w latach 2023-2024 r. Na co przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę starając się o dofinansowanie?

Dlaczego dofinansowania dla firm są tak ważne?

O potrzebie zasadniczych zmian w systemie energetycznym Polski mówi się od dawna. Jednak dopiero wojna na Ukrainie i towarzyszące jej pogłębienie się kryzysu energetycznego pokazały, jak ważne dla funkcjonowania gospodarki są zmiany. Uzależnienie krajów europejskich od „tanich” paliw kopalnych, zwłaszcza z Rosji, doprowadziło do wprowadzenia sankcji wobec krajów agresorów i wstrząsnęło rynkami energii w całym regionie. Ceny energii niebotycznie wzrosły, a polscy przedsiębiorcy mogli tylko drżeć o ceny za energię w przyszłych latach.

Dla prawie połowy polskich firm ceny energii elektrycznej w ciągu ostatniego roku znacząco lub bardzo znacząco wzrosły. Najbardziej ucierpiały firmy produkcyjne, gdzie około 60% firm w tej grupie stwierdziło, że wyższe rachunki przełożyć mogą się na kondycję finansową przedsiębiorstwa. To wyraźnie pokazuje, jak ważne jest budowanie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o efektywność energetyczną, a przede wszystkim o odnawialne źródła energii.

Dotacje na fotowoltaikę dla firm

Energia Plus to najbardziej znany i najdłużej działający program finansowania fotowoltaiki dla przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie produkcji energii słonecznej w formie pożyczki pokrywającej do 85% kosztów kwalifikowanych. Wysokość dotacji na beneficjenta waha się od 0,5 do 500 mln zł. Istnieje możliwość umorzenia części kredytu do kwoty 1 miliona złotych. Jednocześnie realizując projekty z wykorzystaniem technologii ORC, użytkownicy mogą otrzymać bezzwrotne dotacje na energetykę fotowoltaiczną dla przedsiębiorstw w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych.

Kolejną szczególną formą finansowania fotowoltaiki dla firm i nie tylko jest premia termomodernizacyjna. O zlecenie może ubiegać się każdy zarządca lub właściciel budynku, w tym firma. Dofinansowanie fotowoltaiki w formie Premii Termomodernizacyjnej na rok 2024 zapewni nagrodę pieniężną w wysokości do 31% kosztów poniesionych w związku z wykorzystaniem kredytu na instalację systemu. Aby zakwalifikować się do dofinansowania, moc instalacji musi wynosić co najmniej 6 kW.

Warto zapoznać się z ofertą grupy Argo Navi, która działa na rzecz rozwoju przedsiębiorstw i oferuje usługi doradcze oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowań i dotacji z funduszy unijnych.