Zapewne widziałeś cuda na drogach, po których przejeżdżają pojazdy wygodnie przeładowane lub przewożące niebezpiecznie zwisające po bokach ładunki. 

To sprawia, że ​​​​zastanawiasz się, co ci ludzie myślą, jeżdżąc w ten sposób.

Cóż, wielu faktycznie wierzy, że zabezpieczyli swoje ładunki. Inni prawdopodobnie nie mają pojęcia, jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek.

Zabezpieczone i niezabezpieczone ładunki

Niezabezpieczony ładunek nie jest prawidłowo ustawiony lub zamocowany. Mógł być związany mniejszą liczbą pasków lub materiałów, które nie były wystarczająco mocne, aby utrzymać ładunek na miejscu. Takie ładunki mogą łatwo się odłączyć, a pasy mogą pęknąć, gdy pojazd jest w ruchu.

Z drugiej strony bezpieczny ładunek jest pewnie i prawidłowo ustawiony, aby zapobiec upadkowi, ześlizgnięciu się, przesunięciu lub poluzowaniu podczas transportu.

Niebezpieczeństwa związane z niezabezpieczonymi ładunkami

Znaczenie zabezpieczenia ładunku jest nie do przecenienia. Niezabezpieczone ładunki stały się jedną z głównych przyczyn wypadków w kraju. 

Jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek

Podczas zabezpieczania ładunku należy wziąć pod uwagę rozmiar i rodzaj ładunku, materiał mocujący oraz przewożący go pojazd.

Pojazdy odgrywają pewną rolę, ponieważ różnią się wielkością i możliwościami. Ciężarówka jest bardziej stabilna podczas przenoszenia ładunków niż motocykl. Podczas przewożenia ładunku ważne jest również, aby unikać miejsc o dużym natężeniu ruchu pieszego.

Na przykład, jeśli jeździsz na hulajnodze z ciężką torbą na plecach, ze względów bezpieczeństwa powinieneś trzymać się z dala od chodników.

Stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo, skorzystaj z tych wskazówek, aby zabezpieczyć swój ładunek na drodze:

  1. Materiał mocujący

Wiązanie ładunku może wydawać się prostą rzeczą. W końcu czego więcej potrzebujesz oprócz liny, pasów lub łańcuchów? To jednak coś więcej.

Zaleca się stosowanie pasów i siatek ładunkowych o wytrzymałości wystarczającej do zabezpieczenia ciężaru ładunku. Powinieneś wziąć pod uwagę swój limit obciążenia roboczego i uzyskać pasek z łącznym limitem obciążenia równym połowie wagi twojego ładunku.

  1. Jakość paska

Bardzo ważne jest, aby przed wyruszeniem w drogę zwrócić uwagę na używane paski lub łańcuchy. Chcesz mieć pewność, że jakość tych elementów nie ulegnie pogorszeniu, ponieważ może to spowodować poluzowanie lub pęknięcie podczas transportu.

Uważaj na przecięcia, postrzępienia lub inne oznaki, które podważają wytrzymałość pasków. Jeśli uważasz, że te znaki wpływają na jakość twoich pasków, podejmij środki ostrożności, aby uniknąć problemów na drodze.

Możesz wymienić pasy, wzmocnić je lub zabrać ze sobą dodatkowe pasy do zabezpieczenia ładunku, jeśli poluzuje się po drodze.

Jeśli nie masz pewności, które paski są najbardziej wytrzymałe, oto najlepsze materiały na rynku:

  • Paski zapinane na rzep
  • Sznurki bungee
  • Pasy mocujące
  • Liny nylonowe

  1. Zakryj swój ładunek

Przykrycie ładunku jest jednym z najlepszych sposobów jego prawidłowego zabezpieczenia, zwłaszcza jeśli składa się z mniejszych przedmiotów, które mogą spaść.

Najbardziej wytrzymałym materiałem, jakiego możesz użyć, jest plandeka. Znajdź taki, który jest wystarczająco duży, aby dosięgnąć wszystkich stron ładunku. Następnie możesz użyć lin lub innych rodzajów pasów, aby przymocować ładunek na miejscu.

  1. Ładowanie pojazdów dwukołowych

Jeśli przewozisz ładunek na motocyklu, zainwestuj w sakwy podsiodłowe, najlepiej skórzane, ze względu na ich wytrzymałość. Biorąc pod uwagę, że równowaga ma kluczowe znaczenie dla jednośladów, upewnij się, że torby są zaprojektowane tak, aby przenosić taką samą wagę, aby zachować równowagę podczas jazdy.

Alternatywnie można zamówić kufry boczne lub jedną dużą metalową skrzynię zamocowaną i zabezpieczoną na siedzeniu pasażera.

Oprócz przewożenia ładunków bezpośrednio na motocyklu, możesz dostać jedną z holowanych przyczepek rowerowych. Jednak podobnie jak w przypadku platform płaskich, jeśli przyczepa nie jest zamknięta, należy zabezpieczyć ładunek mocnym przystosowanym do tego paskiem.


Końcowe przemyślenia

Od czasu do czasu będziesz musiał przetransportować swój ładunek. Wiedza o tym, jak zabezpieczyć go w pojeździe, ma kluczowe znaczenie, ponieważ niezabezpieczony ładunek może spowodować wiele szkód podczas transportu.

Możesz zgubić lub uszkodzić ładunek, spowodować szkody w mieniu ludzi lub, co gorsza, spowodować obrażenia i śmierć z powodu spadającego ładunku.