Opóźnienia w realizacji dostaw, czasochłonne procedury, niedokładne inwentaryzacje, spadek zainteresowania ofertą ze względu na efektywniejsze działania konkurencji – wszystkie te czynniki wskazują, że najwyższy czas na automatyzację zarządzania magazynem. Sprawdź, jak zrobić to skutecznie i jakie narzędzia wykorzystać.

Zacznij od audytu i określenia planu

Skutecznie wdrożona automatyzacja zarządzania magazynem wymaga planu. Nie może być dziełem przypadku, np. zakupem reklamowanego oprogramowania magazynowego z nadzieją, że w cudowny sposób „naprawi” wadliwe procesy. Podstawa to rzetelnie przeprowadzony audyt, zidentyfikowanie problemów, wskazanie mocnych stron firmy (np. zaangażowani pracownicy), określenie celu działań, a na koniec wyznaczenia etapów wdrożenia automatyzacji. To ważne, ponieważ takie zmiany nie mogą być wprowadzone jednorazowo. Wymagają czasu, dodatkowych szkoleń dla pracowników i wypracowania nowego modelu współpracy.

Zasadniczym celem automatyzacji magazynu powinno być zredukowanie kosztów operacyjnych, zwiększenie wydajności pracy na magazynie, a także podniesienie jakości usług i obsługi klienta.

 

Kiedy konieczna jest zmiana lokalizacji?

Rzetelnie przeprowadzony audyt może wykazać niską efektywność magazynu wynikającą z jej lokalizacji, która nie jest optymalna. To częsty problem firm, które zaczynały od niewielkiej hali, wynajmowanej z uwzględnieniem minimalizacji kosztów, ale z czasem się rozwinęły. Kluczowym dla magazynów jest ich położenie. Powinno być blisko autostrad i dróg ekspresowych, a w niektórych przypadkach nawet linii kolejowych. To znacząco usprawnia transport i wpływa na efektywność łańcucha dostaw. W grę wchodzi też sam magazyn – jego nowoczesność, dostępne usprawnienia, powierzchnia czy wysokość.

Jeśli audyt wykaże, że zmiana lokalizacji jest konieczna, najlepszym wyjściem będzie wynajem nowego magazynu. Na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=lublin wyszukasz dostępne hale magazynowe w okolicach Lublina i w kluczowych lokalizacjach w całej Polsce.

 

Skuteczna automatyzacja magazynu

Procesy magazynowe można podzielić na dwie grupy:

  •       Fizyczna obsługa ładunków
  •       Zarządzanie pracą w obiekcie

Każdą z nich można zautomatyzować, wymagają jednak zastosowania nieco innych działań. W przypadku obsługi ładunków może to być wprowadzenie systemów transportowych, takich jak podnośniki przemysłowe, wózki wahadłowe, systemy podwieszanego transportu szynowego itp. Obsługę ładunków na regałach można usprawnić poprzez wprowadzenie układnic paletowych lub pojemnikowych. Z kolei przy załadunkach i rozładunkach automatyzację przyniosą specjalistyczne systemy przenośników przemysłowych wraz z podnośnikami hydraulicznymi.

Natomiast w automatyzacji zarządzania pracą w obiekcie niezbędne okażą się zaawansowane systemy magazynowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Wspomniany na początku audyt pozwoli na dostosowanie konkretnego systemu do potrzeb firmy – zarówno na poziomie wyboru samego programu, jak i konfiguracji jego funkcjonalności.