Efektywność pracy firm, które działają w branży produkcyjnej, wynika między innymi z dostępności komponentów potrzebnych do wytwarzania gotowych przedmiotów. Sprawność łańcucha dostaw towarów może wiązać się z pewnymi opóźnieniami, które wynikają czy to z braku dostępności półproduktów, czy też problemów transportowych.

Taki stan rzeczy ma szczególne znaczenie w przypadku komponentów pochodzących od zagranicznych dostawców, w przypadku których sam proces logistyczny może przeciągać się w nieskończoność. Dobrym rozwiązaniem problemu mogą być nowoczesne magazyny konsygnacyjne. Czym są składy konsygnacyjne? Jakie są ich zalety? Jakie firmy mogą zauważyć efekty korzystania z tego rodzaju magazynów? Oto krótki przewodnik po temacie!

Czym są magazyny konsygnacyjne?

Składy konsygnacyjne to nic innego, jak przestrzeń magazynowa wygospodarowana w siedzibie odbiorcy, do której dostarczane są komponenty potrzebne do wytwarzania produktów. Odbiorca zamawia towary z wyprzedzeniem, tak by wszystkie potrzebne komponenty oczekiwały w składzie konsygnacyjnym na moment, w którym zostaną wykorzystane do produkcji. W tym przypadku istotną kwestią jest jednak fakt, że wszelkie produkty, które znajdują się w magazynie konsygnacyjnym, stają się własnością odbiorcy (firmy produkcyjnej) dopiero w momencie, gdy zostaną fizycznie pobrane ze składu. Do tego momentu fizycznym właścicielem towaru pozostaje dostawca. Oznacza to, że często płatność za otrzymane półprodukty rozliczana jest dopiero w momencie, gdy komponenty zostaną wykorzystane do procesów produkcyjnych.

Jakie korzyści dla firm zapewniają składy konsygnacyjne?

Magazynowanie półproduktów w siedzibie odbiorcy to sposób na zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych. Wynika to przede wszystkim z możliwości ograniczenia problemów z ewentualnymi opóźnieniami w dostawach towarów. Składy konsygnacyjne zapewniają również większą kontrolę nad stanem magazynowym komponentów oraz znacznie łatwiejsze planowanie zakupów pod kątem potrzeb przedsiębiorstwa. Firmy, które wykorzystują magazyny konsygnacyjne, mogą liczyć na takie korzyści, jak między innymi:

  • wzrost efektywności pracy dzięki stałemu zaopatrzeniu w komponenty potrzebne do produkcji,
  • skrócenie czasu dostaw produktów,
  • redukcja kosztów związanych z transportem towarów,
  • łatwiejszą kontrolę stanów magazynowych.
  • możliwość bardziej efektywnego planowania zakupów komponentów.

Dla kogo przeznaczone są magazyny konsygnacyjne?

Realia współczesnego rynku wymagają od firm produkcyjnych przede wszystkim sprawnych dostaw gotowych produktów. W celu zapewnienia wszelkich komponentów, jakie potrzebne są do produkcji towarów, konieczny jest sprawny łańcuch dostaw. Z tego względu nowoczesne składy konsygnacyjne mogą być ogromnym ułatwieniem dla przedsiębiorstw, które opierają swoją działalność na produkcji przedmiotów. W takim przypadku dostawca lokuje swoje komponenty w magazynie znajdującym się na terenie odbiorcy. Taki stan rzeczy zapewnia łatwy dostęp do wszelkich półproduktów, a przy tym ogranicza problemy związane z dostawami towarów. Dodatkowym bonusem jest redukcja kosztów, które mogłyby wynikać z realizacji transportów. Właśnie przez wzgląd na szereg zalet, magazyny konsygnacyjne to doskonała propozycja dla wszystkich firm, które specjalizują się w branży produkcyjnej, lecz mogą zainteresować także przedsiębiorców, którzy zajmują się detaliczną sprzedażą przedmiotów.