Transport pralki na leżąco, czy mogę przewozić pralkę na leżąco, czy transport na boku pralki jest bezpieczny? Takie pytania ostatnio pojawiają sie na moim mailu. Jeśli zastanawiasz się nad przestawieniem pralki, zanim to zrobisz, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Transport pralki na leżąco – wstęp
Pralki są zazwyczaj transportowane w pozycji pionowej, ale w pewnych okolicznościach może nie być innego wyjścia, jak położyć pralkę na boku podczas transportu. Widzieliśmy wiele pytań na ten temat i czy później spowoduje to problemy dla Twojej pralki.
O ile to możliwe, podczas transportu należy zawsze umieszczać pralkę w pozycji pionowej, nawet jeśli jest fabrycznie nowa i nadal ma wewnątrz ochronną amortyzację. Dzieje się tak, ponieważ wewnętrzne i zewnętrzne wanny wewnątrz „pływają” — są wspierane jedynie przez podkładki amortyzujące i system zawieszenia. Silne uderzenie może łatwo uszkodzić te części, gdy pralka leży na boku.
Zobacz też: czy lodówkę można przewozić na leżąco?
W tym artykule omówimy, co się dzieje, gdy położysz pralkę na boku i co zrobić przed jej włączeniem.
Jaki jest najlepszy sposób na transport pralki?
Podczas przenoszenia myjki należy zawsze trzymać ją w pozycji pionowej. Transportowanie pralki w poziomie pozwoli na ocieranie się niektórych wewnętrznych części pralki o siebie. Jeśli tak się stanie, balia poruszająca się na boku może uszkodzić podkładki podtrzymujące i spowodować problemy z obszarem zawieszenia balii. Jeśli to możliwe, zarówno nowe, jak i używane, zawsze ustawiaj pralkę w pozycji pionowej.
Potencjalne problemy
Jak wyjaśniliśmy wcześniej, w pełni automatyczne pralki mają dwie wanny: wewnętrzną i zewnętrzną. Zewnętrzny bęben jest głównym pojemnikiem na wodę; jest to ustalone w swojej pozycji i nie porusza się. Tymczasem wewnętrzny bęben to miejsce, w którym wkładasz ubrania; ten bęben obraca się podczas cyklu prania lub podczas wirowania.
Po umieszczeniu na boki te dwie wanny zderzają się ze sobą i powodują uszkodzenia i niewspółosiowość. Co więcej, umieszczenie pralki na boku może zniszczyć system zawieszenia, który utrzymuje te wanny w pozycji pionowej i „pływa”.
Nawet jeśli transportowane urządzenie jest zupełnie nowe i nadal znajduje się w pudełku z całą ochronną amortyzacją, nadal nie zalecamy umieszczania go na boku, ponieważ system zawieszenia może nadal być wrażliwy.
Przesuwanie pralki na bok
Jeśli nie masz wyboru i musisz przesunąć myjkę na bok, przesuwanie myjki ładowanej od góry w porównaniu z myjką ładowaną od przodu na bok można wykonać prawie w ten sam sposób. Jeśli to możliwe, myjka ładowana od góry powinna mieć wymontowane mieszadło. Obie pralki powinny opróżnić wannę z resztek wody przed przeniesieniem . Należy również zainstalować w pralce wszelkie śruby transportowe, zaciski lub przekładki, które zostały dostarczone wraz z nowym urządzeniem, aby zapobiec uszkodzeniu pralki.
Co zrobić przed przeniesieniem pralki?
Przed przeniesieniem pralki upewnij się, że pralka jest odłączona, a woda jest wyłączona i odłączona od pralki. Usuń pozostałą wodę z pralki za pomocą mokrego/suchego odkurzacza warsztatowego . Aby uniknąć uszkodzenia wewnętrznych elementów pralki, najlepiej jest spróbować podłożyć podkładkę lub zamontować śruby transportowe pralki przed położeniem jej na boku do transportu. Gdy pralka jest gotowa do przeniesienia, będziesz potrzebować ruchomego koca lub podobnego, aby chronić pralkę przed uszkodzeniem.
Jak bezpiecznie przenieść pralkę
Aby zapobiec uszkodzeniom, należy postępować zgodnie z tymi najlepszymi praktykami podczas przenoszenia pralki w inne miejsce.
Jaki jest najlepszy sposób na transport pralki?
Bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji producenta przy każdym ruchu pralki. Niewłaściwe przemieszczenie pralki może spowodować poważne uszkodzenia i konieczność naprawy. Do przemieszczania pralki używaj 2 osób. Przenieś pralkę za pomocą wózka ręcznego przeznaczonego do urządzeń. Staraj się korzystać z rampy, gdy jest to możliwe, ponieważ jest to bezpieczniejsze dla Ciebie, pralki i podłogi, po której się poruszasz.
Ponownie zamocuj śruby transportowe
Śruby transportowe stabilizują bębny pralki ładowanej od przodu podczas transportu. Ma to zapobiec uderzaniu bębnów o siebie. Śruby te należy wyjąć z pralki przed użyciem. Jednak teraz, gdy zamierzasz przenieść pralkę, powinieneś ponownie je założyć przed transportem urządzenia.
Włóż to do pudełka
Najlepszym sposobem transportu używanej pralki jest umieszczenie jej w oryginalnym pudełku wraz z całym opakowaniem ochronnym. Jeśli jednak wyrzuciłeś pudełko dawno temu, możesz improwizować, tworząc dla niego nowe pudełko. Ponadto na rogach i stopkach należy umieścić więcej materiału ochronnego (np. zużytego materiału falistego lub styropianu). Rozsądne jest również umieszczenie płaskiego kawałka płyty styropianowej lub na bocznych panelach myjki, aby zapobiec zarysowaniom i wgnieceniom.
Transport pralki – wniosek
Rozumiemy, że nie każdy może zmieścić całą pralkę z tyłu samochodu. Ale zawsze lepiej jest transportować pralkę w pozycji pionowej, aby zapobiec kosztownym uszkodzeniom. Jeśli możesz, powinieneś zadzwonić do firmy kurierskiej, która pomoże Ci przetransportować pralkę.